Výskum a vývoj obnoviteľných zdrojov energie

  • Téma:
  • Miesto konania: V - klub
  • Prezentuje: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
  • Prednášajúci: doc. Ing. Juraj Wagner, PhD.,
  • Dátum a čas začiatku: 30. 09. 2016 14:00

Informácie

Obsah prednášky:
Koncepcia podpory výskumu a vývoja (VaV) z verejných prostriedkov v SR. Prioritné oblasti VaV v sr vo svetle RIS SK. Priority VaV v oblasti Udržateľnej energetiky a energií, možnosti uplatnenia OZE v podmienkach SR, zameranie VaV na témy OZE. Spolupráca b oblasti VaV v rámci EÚ. SET Plan EÚ – poslanie a zameranie činnosti, orientácia VaV v rámci SET Plan-u pre obdobie do roku 2020.

Profil prednášajúceho:
Dr. h. c., doc. ing. Juraj Wagner, PhD.,
v súčasnosti, expert -analytik pre oblasť vedy a výskumu na MŠVVaŠ SR, na sekcii vedy a techniky. Absolvent FEI STUBA, odbor Silnoprúdová elektrotechnika(1968), CSc. v odbore Silnoprúdová elektrotechnika (1983), docent v odbore Silnoprúdová elektrotechnika (1986) a Mechatronika (2007). Vedeckovýskumná práca: sa na harmonická teóriu indukčného stroja. Teória a návrh vysoko momentových krokových motorov a špeciálnych elektrických motorov, využitie metódy konečných prvkov pre riešenie elektromagnetických polí v elektrických strojoch a optimalizačné metódy pre navrhovanie elektrických strojov s využitím výpočtovej techniky, problematika návrhu asynchrónnych trakčných motorov. riadenie mechatronických systémov, bezložiskový elektromechanický akčný člen. Koordinátor projektu Európskej únie „Rozvoj a implementácia regionálnej inovačnej stratégie v trenčianskom regióne“. Na ministerstve koordinuje projekt zameraný na návrh IS na meranie kvality a kvantity výsledkov dosiahnutých v rámci riešenia projektov VaV v SR a IS zisťovania duplicít projektov VaV v SR. Pre prax riešil vyše 60 úloh výskumno-vývojového a projekčného charakteru, z ktorých väčšina bola realizovaná v praxi. Podieľal sa na projekte rekvalifikácie zariadení jadrových elektrární V1 a V2 v J. Bohuniciach, v Mochovciach a v Dukovanoch  a na spracovaní dokumentácie o spoľahlivosti zariadení týchto JE pre potreby MAAE. Celkove bol zodpovedným riešiteľom resp. spoluriešiteľom 20 výskumných úloh a autor, resp. spoluautor 8 skrípt, vyše 125 pôvodných vedecký prác vo vedeckých časopisoch a v zborníkoch z vedeckých konferencií, a 36 odborných prác, 29 ohlasov na výsledky vedeckej práce a vyše 90 citácií;
Pedagogika: Prednášal predmety, Elektrické stroje, Silnoprúdová elektrotechnika, Elektrické stroje a prístroje. Špeciálne elektrické stroje, Elektrická a elektronická výzbroj automobilov, Silnoprúdové prvky a systémy, Special electrical machines v anglickom jazyku, Špeciálne elektrické stroje v doktorandskom štúdiu, vybrané prednášky z predmetov Špeciálne elektrické stroje a Elektrická a elektronická výzbroj automobilov EF VUT Brno, Základy elektrotechniky a Elektronika viedol 10 doktorandov;  na Fakulte mechatroniky  TnUAD vybudoval Unikátne laboratórium elektromechanických snímačov a prevodníkov. Vybudovanie fakulty mechatroniky TnUAD  a študijných odborov Mechatronika a Manažérstvo kvality na TnUAD. Zavedenie nových predmetov – Elektromechanika , mechatronika cetných motorových vozidiel, Elektrotechnika, Elektromechanické snímače a prevodníky, Skúšobníctvo a certifikácia. Garant  ŠO Mechatronika  pre Bc. štúdium, inžinierske štúdium a doktorandské štúdium.
Podieľal sa na založení trenčianskej univerzity A. Dubčeka (TnUAD). Založil a bol prvým dekanom Fakulty mechatroniky TnUAD (1997 – 2000). Dve funkčné obdobia 2001 -2007 bol rektorom univerzity.

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 akciami Marie Sklodowska-Curie.

Festival vedy  - Európska noc výskumníkov 2014 - 2015, Grantová zmluva, č. 633288.