Science na N-tú" zo série  Science.sk a Diskusie Denníka N bude o behaviorálnej ekonómii, novom odbore, ktorý využíva poznatky o fungovaní ľudskej mysle k tomu, aby sme pochopili, ako robíme ekonomické..." />

Ako sa rozhodovať lepšie?

3. novembra 2015 o 19:00, Nu Spirit Club, Štúrova 3, Bratislava. Ďalšia vedecká diskusia "Science na N-tú" zo série  Science.sk a Diskusie Denníka N bude o behaviorálnej ekonómii, novom odbore, ktorý využíva poznatky o fungovaní ľudskej mysle k tomu, aby sme pochopili, ako robíme ekonomické rozhodnutia. 

Podujatie Science na N-tú sa presunulo do priestorov bratislavského Nu-Spirit Clubu. Tentokrát bude venované omylom a chybám našej mysle a zdrojom iracionálneho správania. Behaviorálna ekonómia je nový odbor, ktorý využíva poznatky o fungovaní ľudskej mysle k tomu, aby sme pochopili, ako robíme ekonomické rozhodnutia.
Naša myseľ nie je dokonalá – na dôchodok sa nám šetriť nechce, sme leniví darovať krv alebo platiť dane načas. Čo robiť, aby sme sa zlepšili? Ak napríklad chceme, aby ľudia pri daniach podvádzali menej, postačí, ak dáme miesto pre podpis na začiatok tlačiva. Poplatníka sa zmocní nával poctivosti a štát vyberie viac. 
Vo Švédsku zase motivujú ľudí k darcovstvu zaslaním sms-ky, že vašu krv použili a pomohla človeku, ktorý ju potreboval. Ľudia cítia vďaku a krv prídu darovať znovu.
Ako je to na Slovensku? Využívame aj u nás podobné praktiky? Premietame súčasný výskum v psychológii do spotrebiteľského správania, ekonomického rozhodovania alebo verejnej politiky?
To a ešte oveľa viac sa dozviete na štvrtom podujatí série Science na N-tú.
Diskutovať prídu:

  • Doc. Ing. Emília Sičáková-Beblavá PhD., Ústav verejnej politiky Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského, predsedníčka Správnej rady Transparency International Slovensko
  • PhDr. Andrej Findor, PhD., Ústav európskych štúdií a medzinárodných vzťahov Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského
  • Matej Šucha, spoluzakladateľ konzultačnej spoločnosti v oblasti behaviorálnej ekonómie a rozhodovania Mindworx.
  • Ing. Mgr. Martin Filko, MSc., riaditeľ Inštitútu finančnej politiky a hlavný ekonóm Ministerstva financií SR

Vstup na diskusiu je voľný.

Via o udalosti nájdete tu:

Ako sa rozhodovať lepšie. Behaviorálna psychológia v praxi.

Koľko zaplatíte za lístok do divadla? Hoďte si kockou!

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 akciami Marie Sklodowska-Curie.

Festival vedy  - Európska noc výskumníkov 2014 - 2015, Grantová zmluva, č. 633288.