Videl som budúcnosť ... a funguje" - alebo, čo je to personalizovaná genomická medicína

  • Téma: Lekárske vedy, Genetika, Biológia
  • Miesto konania: V - klub
  • Prezentuje: Geneton s. r. o.
  • Prednášajúci: RNDr. Tomáš Szemes, PhD.
  • Dátum a čas začiatku: 30. 09. 2016 16:30

Informácie

Obsah prednášky:
To už dnes nie je novou informáciou, že drvivá väčšina prejavov nášho organizmu, či už fyziologických alebo chorobných stavov, je riadených tzv. genetickým materiálom, čiže informáciou zapísanou v našej DNA. Nie sú to pri tom iba záležitosti ako farba očí, vlasov, tolerancia zložiek jedál, ale napr. aj naša náchylnosť na infekcie, naša reakcia na liečivá, alebo konkrétne ochorenia ktorými trpíme/budeme trpieť počas nášho života. V takýchto rôznych charakteristikách je každý človek jedinečný a táto jedinečnosť by sa mala zohľadniť nielen pri zvolení správnej životosprávy, jedálneho lístka, ale aj napr. počas zdravotnej starostlivosti, čomu hovoríme medicína šitá na mieru, prípadne personalizovaná medicína. A práve táto jedinečnosť by mala byť zakódovaná v našom genóme, čiže v našom individuálnom genetickom materiáli. Aké máme možnosti prečítať a pochopiť túto informáciu dnes a aké možno budeme mať už v blízkej budúcnosti? Aké sú úskalia takéhoto čítania genetického materiálu? Týmto otázkam bude venovaná práve prednáška s názvom "Videl som budúcnosť ... a funguje". 

RNDr. Tomáš Szemes, PhD., Geneton s. r. o.
Dosahoval vynikajúce výsledky už počas štúdia na magisterskom stupni. Za diplomovú prácu sa mu podarilo získať cenu rektora Univerzity Komenského. Štúdium PhD. ukončil v roku 2010. Dnes je autorom alebo spoluautorom 29 publikácií indexovaných v databáze Current Contents, ktoré sú citované 141-krát. Hirchov index má 7.
Vedie laboratórium genomiky a bioinformatiky. Okrem výskumu laboratórium poskytuje servisné sekvenačné analýzy s použitím 1. generácie automatizovaných sekvenátorov. Podieľal sa na vytvorení genomickej podjednotky v projekte BITCET. Venuje sa aj pedagogickej činnosti predmetov počítače v biológii, bioinformatika, pokročilé metódy v molekulárnej biológii a iných. Má dlhodobé skúsenosti s problematikou DNA. Venuje sa výskumu nových metód sekvenovania DNA, neinvazívnej prenatálnej diagnostike a genomickému výskumu vírusov.

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 akciami Marie Sklodowska-Curie.

Festival vedy  - Európska noc výskumníkov 2014 - 2015, Grantová zmluva, č. 633288.