IS521 v CERNe
- Téma: Fyzika, Neživá príroda
- Miesto konania: V - klub
- Prezentuje: Oddelenie jadrovej fyziky, Fzyikálny Ústav SAV
- Prednášajúci: Mgr. Martin Venhart, PhD.,
- Dátum a čas začiatku: 30. 09. 2016 15:30
Informácie
Obsah prednášky:
Atómové jadrá prekvapivo nie sú sférické objekty ako napríklad kvapka vody. Tento fakt je síce ľudstvu známy viac ako 50 rokov, napriek tomu nám dodnes nie je známy fyzikálny mechanizmus, ktorý núti protóny a neutróny zaujať tvar napr. lopty na britské rugby alebo atletického disku. Hľadať odpovede nie len na tieto otázky sa pokúša prvý (a doteraz stále jediný) čisto slovenský experiment realizovaný v CERNe.
V prednáške budú populárnou formou predstavené niektoré elementy základného výskumu v oblasti jadrovej fyziky, spektrometer TATRA, ktorý pracuje v CERNe a v závere aj niektoré perličky z prípravy a realizácie experimentov.
Martin Venhart je vedúci Oddelenia jadrovej fyziky Fyzikálneho ústavu SAV v Bratislave. Študoval na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK, kde v roku 2008 obhájil dizertačnú prácu. Jej experimentálnu časť vykonal v cyklotrónovom laboratóriu Univerzity v Jyväskylä vo Fínsku. Následne pôsobil ako post-doktorand na Univerzite v Leuvene v Belgicku. V roku 2010 sa vrátil na Slovensko a odvtedy pracuje na Fyzikálnom ústave SAV. Zaoberá sa štruktúrou hmoty, ktorá tvorí atómové jadro a deformačnými vlastnosťami ťažkých jadier. V roku 2011 navrhol prvý slovenský experiment v CERNe: IS521 na urýchľovači ISOLDE. Následne viedol tím SAV, ktorý na tento účel skonštruoval spektrometer TATRA a realizoval úspešné merania v CERNe v rokoch 2014 a 2016. Okrem toho vedie experimentálny program štúdia štruktúry jadier zlata v cyklotrónových laboratóriách na Univerzite v Jyväskylä vo Fínsku a v iThemba Labs v Južnej Afrike.