Veda v osade

je už 6. rok špecifickou súčasťou Noci výskumníkov. V spolupráci s Equity, o.z. a skupinou zanietených mladých vedcov sme sa dostali na netradičné miesta a priniesli zážitky, radosť z poznávania a trošku rozptýlenia aj ľuďom v neľahkej životnej situácii. Tešíme sa, že aj tieto aktivity sú súčasťou nášho festivalu! 

V piatok, 25.9.2015, precestoval tím, pre dobrú vec zapálených a hlavne obetavých, výskumníkov z Univerzity Komenského (Natália Hudáčková a Silvia Králiková - paleontológia, Peter Varga - geológia, Jozef Trenčan - fyzika), Univerzity Mateja Bela (Zuzana Drugová - etnografia) a ZŠ Nový Život (Csaba Igaz - chémia) vyše 1000 km, aby v priebehu 1 dňa priniesol radosť zo spoznávania nového a napätie z objavovania nepoznaného na troch rozličných miestach Slovenska.
Najskôr zavítali do Evakuačného tranzitného centra v Humennom, kde predviedli vedeckú show  pre utečencov všetkých vekových kategórií (od maličkých detí pod dospelých) zo Somálska.  Bolo to úžasné stretnutie s nevšedným publikom. Somálskym deťom vedci odovzdali okrem potešenia z pokusov aj obrázok od detí zo ZŠ Nový život, ktoré v ňom vyjadrili mierové posolstvo. A na oplátku si odnášali krásne obrázky nakreslené deťmi zo Somálska venované žiačikom z Nového Života.
Z Humenného vedci uháňali do Strání pod Tatrami, kde chceli robiť vedeckú show v exteriéri rómskej osady. Dážď im to však znemožnil, preto hľadali útočisko v útulnej miestnej škole so 4 triedami. Stretli sa tam so zanietenými učiteľmi (s ktorými sme podujatie dlhú dobu vopred organizovali) a úžasnými deťmi, ktoré prišli na podujatie Noci výskumníkov popoludní vo voľnom čase, a to napriek tomu, že museli do školy kráčať veľkú vzdialenosť v daždi a vetre.

Posledná zastávka bola v základnej škole v Spišskom Štvrtku, kde tím aktívnych učiteľov pripravil pre žiakov a ich rodičov Nočnú univerzitu, v rámci ktorej žiaci zbierali kredity na každom zo šiestich vedeckých stanovíšť, ktorými  prešli. Na záver deti dostali diplomy a prišlo aj prekvapenie v podobe koncertu rómskej kapely Chalani z chatrče z Moldavy nad Bodvou.

A tak sa naplnilo aj týmto spôsobom naplnilo poslanie Európskej noci výskumníkov 2015 – priniesť cez pokusy a zábavné prezentácie radosť, potešenie z poznatkov, vedy a výskumu, a hlavne posolstvo priateľstva!

Ďakujeme EQUITY, o.z. za spoluprácu!

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 akciami Marie Sklodowska-Curie.

Festival vedy  - Európska noc výskumníkov 2014 - 2015, Grantová zmluva, č. 633288.