Vedecké show

V rámci Európskej noci výskumníkov Vás pozývame na follow-up podujatie, ktoré sa bude konať 14.11.2016 v znovuotvorenej renovovanej historickej budove elektrárne v Piešťanoch, Staničná 51, 921 01. Súčasťou podujatia budú dve interaktívne vedecké prednášky:

09:00-10:30
Fantastická vedecká show Michaela Londesborougha - Tajomstvo energie

Tajomstvo energie

Energia je hlavnou ekonomickou hnacou silou sveta. Míňame obrovské sumy peňazí na prírodné chemické látky, tzv. uhľovodíky, ktorých spaľovaním získavame energiu. Okrem samotného spaľovania sa tieto chemické látky dajú využiť k výrobe cenných komodít, ako sú farmaceutiká, plasty, textílie, vlákna a podobne. Najvýznamnejšou problematikou súčasnosti je však chemický produkt spaľovania uhľovodíkov ako paliva: oxid uhličitý, ktorý sa podieľa na globálnom otepľovaní a tým aj na ohrozovaní životných podmienok na zemi.

Môžeme s tým niečo urobiť? Určite áno!

Ale čo je vlastne energia? Aký je jej pôvod? Ako sa energia uvoľňuje? A ako ju môžeme skrotiť pre naše vlastné potreby? Musí výroba energie škodiť životnému prostrediu? Ako budeme uchovávať energiu potrebnú v budúcnosti? Ako môžeme diverzifikovať energetické zdroje?

Pozývame Vás na výpravnú, výbušnú a energeticky nabitú cestu s Michaelom, ktorý Vám pomôže nájsť odpovede na mnohé otázky týkajúce sa energie, a ktorý Vás pobaví touto vedeckou show.

11:00-12:30
Fyzikálna show Úžasné Divadlo Fyziky – Príbeh žiarovky

Príbeh žiarovky

Pred dvesto rokmi sa svet zmenil na nepoznanie. Začalo to celkom nenápadne v laboratóriu najväčšieho vedca svojej doby. Na svet prišiel vynález, ktorý porazil tmu.

Žiarovka je geniálne jednoduchý vynález, ktorý dokázal zmeniť svet. Prejdite s nami cestou ich vynálezcov. Zistíme, ako dva drôty a kúsok volfrámu spôsobili, že sme závislí na elektrine. Vypočujte si príbeh o víťazstve žiarovky aj o jej páde do zabudnutia. A vymyslel ju vôbec Edison?

Z dôvodu obmedzenej kapacity je potrebné sa na jednotlivé show registrovať.

Prihláška na interaktívne vedecké prednášky

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 akciami Marie Sklodowska-Curie.

Festival vedy  - Európska noc výskumníkov 2014 - 2015, Grantová zmluva, č. 633288.