Biológia a chémia Zeme

  • Téma: Biochémia, Chémia, Živá príroda a chemické vedy
  • Miesto konania: Stará tržnica
  • Prezentuje: Katedra genetiky, Katedra biochémie, Katedra analytickej chémie, Katedra antropológie, Prírodovedecká fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave

Informácie

Unikátnosť fakulty je v tom, že je založená na výskume viacerých prírodovedných odborov. K nim patrí najmä chémia, biológia, environmentalistika, geografia a geológia. Cieľom fakulty je umožniť počas jednej Noci výskumníkov vlastnú prezentáciu čo najširšej palete spomínaných odborov.

Genetici a biochemici umožnia návštevníkom pohľad do jadra bunky, kde sa nachádza genetická informácia. Z bunkálnej sliznice si môžu pomocou asistentov naizolovať svoju vlastnú DNA a odniesť si ju domov v skúmavke. Tí, ktorí sa chceli zoznámiť s DNA ešte detailnejšie, budú mať možnosť vidieť elektroforetickú aparatúru, v ktorej sa DNA delí na rôzne dlhé fragmenty. Automatickou pipetou si môžu vzorku DNA sami naniesť na separačný gél a pozorovať, ako sa posúva ku kladnému pólu. Pomocou počítačových animácií vysvetíme verejnosti mechanizmus a význam rôznych bunkových procesov. Analytická chémia ukáže akú významnú úlohu zohráva v spoločnosti a ako dennodenne zasahuje do všetkých ľudských aktivít, či už sú to kontrola potravín alebo kriminalistika alebo výskum Marsu a mnohé iné. Mladí výskumníci budú predvádzať niektoré možnosti analýzy potravinárskych farbív v cukríkoch (povolené alebo nepovolené E-čka) pomocou vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie a pre verejnosť aj hravou a farieb plnou formou papierovej chromatografie. Antropológovia si prinesú kostru človeka, aby na nej mohli ukázať koľko kostí má človek v tele a ako dômyselne sú pospájane. Ďalej ukážu ako možno odlíšiť ľudské kosti od kostí zvierat, ako sa líšia kosti detí a dospelých jedincov, ako a na základe akých znakov možno odhadnúť pohlavie a vek jedinca. Na kostiach budú môcť návštevníci sledovať aj chorobné zmeny a traumatické poranenie. Všetky tieto poznatky pomáhajú antropológom spoznať ľudí a spôsob ich života v minulosti.

https://fns.uniba.sk/

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 akciami Marie Sklodowska-Curie.

Festival vedy  - Európska noc výskumníkov 2014 - 2015, Grantová zmluva, č. 633288.